شنبه, 28 مهر 1397

 

 

برگزاری سی و سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین

سی و سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان با حضور استاندار قزوین، رئیس کل دادگستری استان، معاونین استاندار، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین و جمعی از مدیران و مسئولین دستگاههای اجرایی در محل سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین؛ در ابتدا این جلسه دکتر همتی استاندار قزوین با بیان اینکه امسال را در استان سال مدیریت منابع آب می نامیم عنوان داشت: با نامگذاری این نام ان شااله بتوانیم با اتخاذ تصمیم های راهبردی در زمینه حفظ و حراست از منابع آبی در سال 96 به آثار و نتایج مثبتی در خصوص مدیریت منابع آبی دست یابیم.

دکتر همتی افزود: وضعیت منابع آب در استان در شرایط بحرانی قرار دارد و باید ضمن استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در استان از جمله صدا و سیما، رسانه ها، تریبون نمازهای جمعه و جماعت و ... با برنامه ریزی دقیق و جامع قوانین موجود در بحث منابع آبی را بصورت صحیح و کامل در استان اجرا کنیم تا در پایان سال شاهد دستیابی به نتایج مطلوب در این حوزه مهم و حیاتی باشیم.

در ادامه این جلسه مهندس پویا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین ضمن بیان اقدامات صورت گرفته توسط این شرکت در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی عنوان نمود: با توجه به اقدامات صورت گرفته از مهرماه سال 93 تاکنون در زمینه انسداد و پر و مسلوب المنفعه کردن چاههای غیر مجاز در استان و جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز و همچنین با توجه بارندگی های سال جاری شاهد کاهش افت سطح آب زیرزمینی در استان از 168 سانتی متر به 90 سانتی متر بوده ایم که این موضوع خود نشان دهنده تاثیر اقدامات مهم صورت گرفته در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی می باشد.

مهندس پویا در ادامه با ارائه گزارشی در خصوص فرو نشست دشت قزوین عنوان داشت: پدیده فرونشست در دشت هایی که در حال برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی هستند قابل مشاهده است و اگر عوامل و علل فرونشست در دشت های ممنوعه شناسایی و اقدام عاجل انجام نگردد عواقب جبران ناپذیری به وقوع خواهد پیوست. ایشان برداشت های بی رویه از سفره های آب زیرزمینی، حفر چاههای غیر مجاز و نیز برداشت بیش از اندازه چاههای مجاز را از جمله عوامل فرونشست در دشت ها عنوان نمود.

در ادامه دکتر انصاری رئیس کل دادگستری استان قزوین عنوان نمود: بستن 1600 حلقه چاه غیر مجاز فرم 5 کار پر چالش و فوق العاده بزرگی است که توسط مجموعه عوامل شرکت آب منطقه ای با همکاری این دستگاه و نیروی انتظامی استان صورت پذیرفته است.

ایشان در ادامه و با توجه به شرایط تخصیص اعتبارات بخش آب بیان کرد: اگر وضعیت تخصیص منابع مالی به همین صورت ادامه یابد تا یک دهنده آینده نمی توان امیدی به اجرای دقیق تکالیف وزارت نیرو در استان داشته باشیم و جهت حل این مشکل باید با ایجاد منابع مالی جدید و دید مدیریتی و مسئولانه استاندار قزوین به دنبال رفع دغدغه های استان در زمینه منابع آبی باشیم.

در خاتمه این جلسه مهندس فرخ زاد معاون عمرانی استاندار ضمن بیان راهکارهای موجود جهت رفع مشکلات بخش آب استان عنوان نمود: موضوع ارائه الگوی کشت جزو وظایف مهم سازمان جهاد کشاورزی می باشد که تاکنون تحقق نیافته است و باید در این زمینه ضمن تبیین سیاست های کلی برنامه های اجرایی و جزئی تر نیز تهیه گردد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین

دیدگاه کاربران