جمعه, 4 خرداد 1397

 

 

برگزاری سی و چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین

سی و چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین با حضور استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، معاونین استاندار، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی در سالن جلسات استانداری برگزار گردید.  

دکتر همتی استاندار قزوین در ابتدای این جلسه عنوان داشت: در حال حاضر مهمترین کار در استان انتقال آب شرب از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان می باشد که کلیه دستگاههای مرتبط باید جهت تسریع در اجرای این پروژه بزرگ استان تلاش و کوشش مضاعف داشته باشند.

دکتر همتی افزود: تغییر روش کشت، اصلاح الگوی کشت و استفاده از روشهای نوین آبیاری و همچنین انتقال آب از سد طالقان را از جمله مهمترین اقدامات جهت کاهش میزان برداشت آب از سفره های زیر زمینی و نجات دشت قزوین برشمرد. ایشان ادامه داد: همه امکانات و ظرفیت های استان باید در راستای صرفه جویی مصرف آب های زیر زمینی به کار گرفته شود.

استاندار قزوین با اشاره به برداشت های غیر مجاز از حوضه های آبریز بالادست سدهای در حال ساخت استان خواستار پیگیری جدی این موضوع شد. دکتر همتی نصب کنتورهای هوشمند و ارائه الگوی کشت مناسب با اقلیم و شرایط استان را دو راهکار مهم جهت نجات دشت قزوین برشمرد و افزود: اگر بتوانیم با برنامه ای دقیق و منسجم این دو موضوع را پیگیری، مدیریت و در استان اجرایی کنیم، میتوانیم به نتایج مطلوبی در خصوص جلوگیری از کاهش افت سطح سفره های آب زیر زمینی برسیم و این خود یک توفیق الهی برای استان و هم  استانی های عزیزمان است.

در ادامه این جلسه دکتر یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بیان کرد:  برای نجات دشت قزوین باید به سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم. ایشان استفاده از فناوری نوین در زمینه آب و کشاورزی و رجوع به تجربیات گذشته را دو عامل مهم در راستای پیاده سازی مدیریت یکپارچه در استان برشمردند.

 در ادامه این جلسه مهندس پویا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین ضمن بیان اهمیت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به تشریح اقدامات انجام گرفته در این راستا پرداخت و عنوان کرد: از ابتدای سال آبی 93 تاکنون با انسداد 1714 حلقه چاه غیر مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت 237 حلقه چاه مجاز و اجرای آئین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی برای 428 حلقه چاه توانسته ایم بیش از 315 میلیون متر مکعب آب را در سفره های زیر زمینی حفظ و حراست کنیم.

ایشان در بخشی دیگر از صحبتهای خود با اشاره به میزان بارندگی های استان در سال آبی 95 اظهار نمود: در حال حاضر از لحاظ میزان بارش 11.5 درصد نسبت به سال گذشته منفی هستیم البته میزان بارندگی ها نسبت به آمار دراز مدت 3.5 مثبت می باشد.

مهندس پویا در ادامه با توجه به حجم ذخیره آب سد طالقان یادآور گردید: در سال جاری میزان تخصیص آب از سد طالقان 265 میلیون متر مکعب بوده که این میزان 25 میلون متر مکعب از سال گذشته بیشتر می باشد . ایشان افزود: در حال حاضر میزان 232 میلیون متر مکعب از این حجم تخصیص داده شده جهت آبیاری اراضی کشاورزی رهاسازی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ساخت و نصب کنتورهای هوشمند را از دغدغه های اصلی شرکت و استان برشمرد و بیان داشت: در سال جاری با توجه به تخصیص اعتبارات مورد نیاز در زمینه ساخت و نصب کنتورهای هوشمند در مرحله عقد قرارداد با پیمانکار واجد شرایط هستیم و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بخش
عمده ای از تعهد شرکت در زمینه نصب کنتورهای هوشمند را اجرایی نماییم.

مهندس پویا در خاتمه صحبتهای خود با اشاره به پیشرفت فیزیکی سد نهب ابراز امیدواری نمود: با تأمین منابع مالی در سال جاری شاهد آبگیری بزرگترین سد استان باشیم.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین

دیدگاه کاربران
« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای قزوین است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا