شنبه, 28 مهر 1397

 

 

نشست تخصصی با موضوع حکمرانی آب زیرزمینی، رویکردها و چالش ها

نشست تخصصی با موضوع ((حکمرانی آب زیرزمینی، رویکردها و چالش ها)) به همت گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای قزوین در سالن اجتماعات این شرکت برگزار گردید.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین، در این نشست که با حضور رئیس و معاون سازمان جهاد کشاورزی استان، جمعی از معاونین و مدیران شرکت، اعضای کار گروه تحقیقات کاربردی و اساتید دانشگاه برگزار گردید دکتر نظری عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در راستای تفاهم نامه طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیر زمینی ما بین شرکت آب منطقه ای قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) مطالب مهمی را در خصوص حکمرانی آب زیر زمینی و مسائل پیرامون آن ارائه نمود.

ایشان در خصوص سیاست گذاری آب های زیر زمینی عنوان نمود: به جهت ویژگی های خاص آب های زیر زمینی که ماهیت های خصوصی و عمومی بودن دارند باید شرایط فیزیکی، جغرافیایی و اقتصادی آنها شناسایی گردد تا بتوانیم با سیستم های سیاست گذاری و حکمرانی متناسب، وضعیت آب های زیر زمینی در منطقه را بهبود بخشیم.

دکتر نظری در ادامه اظهار داشت: مسئله مهمی که در کشور ما وجود دارد بحث سیاست گذاری در اهداف سازمان جهاد کشاورزی و وزارت نیرو می باشد که با یکدیگر هماهنگ و در یک جهت نیستند و باید با استفاده از روش های مهندسی و مناسب اهداف این دو وزارت خانه در راستای مصرف بهینه منابع آبی هماهنگ سازی گردد.

ایشان در بخش پایانی صحبت یادآورد گردید: رویکرد مبتنی بر مقررات، نظارت و کنترل، مناسب ترین رویکرد برای دستیابی به توسعه پایدار منابع آبی است اما در عین حال این روش دشوارترین و هزینه برترین روش نیز می باشد.

در خاتمه جلسه، حاضرین نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص مباحث جلسه بیان داشتند.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین

دیدگاه کاربران