یکشنبه, 27 آبان 1397

 

 

کاهش 43% میزان بارندگی استان نسبت به میانگین بارش در سال گذشته

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به تغییرات اقلیم در سطح جهانی عنوان داشت: میزان بارندگی در استان نسبت به میانگین دراز مدت 55% و نسبت به میانگین سال قبل 43% کاهش داشته که این میزان کاهش بارندگی در 67 سال اخیر بی سابقه بوده و این موضوع نشان دهنده غیر عادی بودن شرایط می باشد لذا باید در مصرف آب بخصوص در بخش کشاورزی که مصرف کننده بیش از 91% از منابع آبی استان است مدیریت و برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد.  

ایشان افزود: در سال های خشک که میزان بارندگی کم می باشد نه تنها تغذیه سفره های زیر زمینی صورت نمی پذیرد بلکه جهت جبران خشکی میزان برداشت از منابع آب زیر زمینی نیز افزایش پیدا می کند که این برداشت بی رویه در بعضی نقاط باعث فرو نشست زمین می گردد که طبق آخرین آمار ارائه شده توسط سازمان زمین شناسی در سال 93 میزان فرو نشست دشت قزوین 24 سانتی متر بوده است. البته با توجه به اقدامات مناسب شرکت در راستای طرح احیاء تعادل بخشی که باعث کاهش افت آبهای زیر زمینی از 168 سانتی متر در سال 93 به 75 سانتی متر در سال جاری شده، میزان فرو نشست نیز کاهش پیدا کرده است.

مهندس پویا فرو نشست زمین را یک فاجعه بزرگ برشمرد و تصریح نمود: فرونشست زمین بر روی تمام ساختارهای روی زمین از جمله اتوبان ها، خطوط راه آهن، نیروگاهها، ساختمان ها و .... تأثیر منفی دارد و به دلیل اینکه فرونشست قابل برگشت نیست بسیار خطرناک می باشد.

ایشان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند هدف از اجرای این پروژه را مدیریت و برنامه ریزی مصرف آب در بخش کشاورزی با کمک الگوی کشت برشمرد که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه می گردد.

مهندس پویا میزان آب قابل برنامه ریزی در استان را 880 میلیون متر مکعب عنوان نمود و بیان داشت: در حال حاضر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی 1.5 میلیارد متر مکعب است که باید تقریباً به نصف برسد و برای انجام این مهم لازم است کشاورزان با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی ضمن مدیریت مصرف با رعایت الگوی کشت، کاشت محصولات با آب بری کم را در برنامه کار خود قرار دهند.

در خاتمه مهندس پویا با اشاره به میزان آبهای سطحی و زیر زمینی استان اظهار داشت: کل منابع آب سطحی و زیر زمینی استان در حالت نرمال (حالت طبیعی) 2 میلیارد و 600 میلیون متر مکعب می باشد که 600 میلیون متر مکعب آن شامل آب های سطحی و 2 میلیارد متر مکعب آن نیز از طریق آب های زیر زمینی تأمین می گردد که از این میزان یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آن از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق و 200 میلیون متر مکعب نیز از قنوات و چشمه سارها تأمین می شود.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین

دیدگاه کاربران