شنبه, 28 مهر 1397

 

 

برگزاری سی و پنجمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین

سی و پنجمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین با حضور استاندار جدید قزوین، نماینده مردم شریف بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی، جمعی از معاونین استاندار و فرمانداران استان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی در سالن جلسات استانداری برگزار گردید.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین؛ در ابتدا این جلسه مهندس زاهدی استاندار قزوین بیان داشت: ما در استان با دو نوع مدل رفتاری مواجه هستیم اولین مدل رفتاری شرایط جوی سالانه است که قابل پیش بینی نیست بطوریکه بعضی از سال ها پر باران و بعضی دیگر کم باران هستند. اما مدل رفتاری دوم که کاملاً قابل پیش بینی است کاهش منابع آبی استان در آینده می باشد که باید با برنامه ریزی مدون و دقیق و مدیریت مصرف از بروز بحران در آینده نزدیک جلوگیری بعمل آوریم.

ایشان حرکت به سمت کشت های گلخانه ای و استفاده از شیوه های مدرن آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند با اولویت اجرا برای مصرف کنندگان عمده منابع آبی را از راهکارهای پیش رو جهت مدیریت مصرف آب برشمردند.

مهندس زاهدی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به قیمت تمام شده آب خواستار تعیین قیمت بر اساس تفکیک مصرف کنندگان شد. ایشان همچنین خواهان تعیین تکلیف کلیه چاههای فاقد پروانه فرم یک با هدف احیاء دشت قزوین شد.

در ادامه این جلسه مهندس فرخ زاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به مصرف 91 درصدی منابع آب استان در بخش کشاورزی عنوان داشت: جهت حفظ و حراست از دشت قزوین باید مصرف آب در بخش کشاورزی را تا 800 میلیون متر مکعب کاهش دهیم تا از این طریق بتوانیم میزان افت منابع آب های زیرزمینی دشت را به حالت نرمال بازگردانیم. ایشان همچنین خواستار نظارت جدی جهت جلوگیری از توسعه اراضی زیر کشت با تغییر سیستم های آبیاری از حالت سنتی به مدرن گردید.

در ادامه مهندس پویا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به میزان بارندگی در سال آبی گذشته عنوان نمود: میزان بارندگی در سال گذشته 324 میلیمتر بوده است که این میزان بارندگی نسبت به سال قبل 11.6 درصد کاهش داشته اما این میزان نسبت به میانگین بلند مدت 2.3 درصد افزایش بارندگی در استان را نشان می دهد.

ایشان در بخشی دیگری از صحبتهای خود بیان داشت: حجم ذخیره مفید در سد طالقان در حال حاضر 195 میلیون متر مکعب می باشد و این در حالی است که در سال آبی گذشته بدلیل بارندگی های مناسب در این زمان برابر 204 میلیون متر مکعب بود و حجم آب انتقالی از سد طالقان به میزان 265 میلیون متر مکعب جهت انجام کشاورزی در شبکه دشت قزوین رها سازی شده است. مهندس پویا میزان تغذیه مصنوعی در سال آبی گذشته را 46 میلیون متر مکعب عنوان نمود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه با اشاره به چالش های فرا روی بخش آب استان کاهش آورد سالانه رودخانه های استان به خصوص در حوزه مرکزی به دلائل مختلف، بخصوص استفاده بی رویه استان های بالا دست از منابع آبی را یکی از مهمترین مشکلات پیش روی مدیریت منابع آب استان برشمرد. ایشان از افزایش جمعیت در محدوده دشت قزوین و لزوم ایجاد اشتغال و درآمد برای افراد و همچنین وجود اراضی مستعد فراوان در دشت قزوین جهت کشاورزی که منجر به حفر چاههای غیر مجاز در این محدوده می شود، را به عنوان دیگر عوامل چالش زا بخش آب استان نام برد.

در پایان این جلسه مهندس پویا با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی عنوان داشت: از ابتدای سال آبی 93 تاکنون 1722 حلقه چاه غیر مجاز پلمپ و مسلوب المنفعه شده و از اضافه برداشت 243 حلقه چاه مجاز نیز جلوگیری بعمل آمده که با انجام این اقدامات حدود 321 میلیون متر مکعب آب در سفره های زیر زمینی حفظ شده است و باعث گردیده تا شاهد کاهش افت آب های زیر زمینی در دشت وسیع قزوین باشیم بطوریکه میزان افت از 168 سانتی متر در سال آبی 94-93 به حدود 80 سانتی متر در سال آبی 96-95 رسیده است و این خود گواه اثر بخشی اقدامات صورت گرفته در بخش مدیریت منابع آب استان
می باشد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین

دیدگاه کاربران