دوشنبه, 2 بهمن 1396


تماس با ما

میدان امام خمینی  – بلوار شهید باهنر  – شرکت آب منطقه ای قزوین
کد پستی : 43193 - 34197
تلفن تماس گویا : 8- 33239655 - 028
نمابر : 33225074
شماره پیام کوتاه:10002833225071

شماره پیام کوتاه دفتر حراست:3000290016
آدرس الکترونیک :  info@qzrw.ir  

 

 

 

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :5
بیشترین بازدید همزمان:29
بازدید امروز :750
بازدید دیروز :951
کل بازدید :622357
میانگین بازدید :570
آخرین به روزرسانی:1396/11/02 13:04:33

 

حسن نصیری

سرپرست منابع آب شهرستان تاکستان 

 

معرفی

تاکستان به تاتی (سیادن) مرکز شهرستان تاکستان در استان قزوین در شمال غربی ایران است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۲۶۵ متر می‌باشد. فاصله تاکستان تا مرکز استان (قزوین) حدود چهل کیلومتر که از جاده قدیم قزوین-همدان و آزادراه (قزوین–زنجان) به آن متصل است. مساحت شهرستان تاکستان 2536 کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن 172949 نفر در سرشماری سال 1390 می باشد.

تاکستان بزرگ‌ترین شهرتات نشین و تات زبان  ایران و جهان است.

شهر تاکستان در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی قزوین و در محور ترانزیتی قزوین –همدان و قزوین –زنجان واقع شده است. آ‌ثار بدست آمده از تپه‌های باستانی تاکستان و روستاهای اطراف آن حاکی از قدمت این سرزمین به تاریخ پیش از اسلام می‌رسد. از آثار باستانی آن می‌توان مسجد شاه عباس، مسجد سرخندق، امامزاده فارسجین، تپه باستانی خندا، تپه باستانی خله کو، استراحتگاه رضاشاه که اکنون به ساختمان بانک ملی تاکستان شعبه مرکزی تبدیل شده است، مقبره پیر، حمام شاه عباسی، قز قلعه، امامزاده ولی ضیاء آباد…. را نام برد. تاکستان با داشتن بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی بزرگ و کوچک، ذخائر بزرگ معدنی و یک مجتمع و شهرک صنعتی بعنوان دومین شهر مهم صنعتی استان محسوب می‌گردد. وجود باغهای بزرگ انگوراین شهر را به همین نام شهرت داده است.

تاکستان را با پیشینه‌ای حدود ۷۰۰۰ سال جزو قدیمی‌ترین شهرهای ایران و جهان می‌دانند. این منطقه مسیر عبور جاده قدیمی، پررفت ‌و آمد و جهانی ابریشم بوده که سران معروف جهان برای تصاحب آن جنگ‌های زیادی کرده‌اند. تاکستان که به سرزمین تات ها معروف بوده درگذشته «سیاده» یا «سیادهن» نامیده می‌شد. نام «سیادهن» بر روی یکی از کتیبه‌ های دوران هخامنشی موسوم به پیوتین گرایا حک شده است. این کتیبه که از قدیمی‌ترین اسناد نوشتاری این شهرستان است، به زبان یونانی نوشته شده و هم اکنون در موزه شهر وین، نگه داری می‌شود. تاکستان در باختر قزوین واقع شده وعوامل اقتصادی از جمله آب و هوای مناسب، حاصل خیزی خاک و دست رسی به آب مورد نیاز برای کشاورزی سبب گسترش و توسعه اقتصادی تاکستان شده است. باغ‌های انگوراین شهرستان شهرت فراوانی دارند که در کنار دشت‌های حاصل خیز و پربرکت منطقه؛ علاوه بر جاذبه‌های خاص، کشت انواع محصولات کشاورزی نیز در آن‌ها جریان دارد. تاکستان در زمینه گردشگری پیشرفت شایانی نداشته ولی دارای توان‌های بالقوه زیادی در زمینه گردشگری مذهبی و طبیعی است.

عمده منبع تأمین کننده آب کشاورزی شهرستان تاکستان از طریق منبع آب زیرزمینی (چاه) و قسمتی نیز از طریق رودخانه های ابهر رود و خر رود بوده که با احداث و بهره برداری از سد نهب بر روی رودخانه خررود و با هدف ذخیره سازی و تنظیم آب در جهت بهبود اراضی کشاورزی به میزان 8300 هکتار و تغذیه مصنوعی دشت قزوین می باشد.

 

شرح وظایف و مسئولیت ها

- تشکیل پرونده ها و اخذ کلیه مدارک لازم
- انجام کلیه مراحل کارشناسی اعم از پیشنهاد محل حفر چاه ، جابجایی ، کف شکنی و …
- نظارت بر عملیات حفاری ، لوله گذاری ، پمپاژ و بهره برداری چاهها
- حفاظت از منابع آب زیرزمینی شهرستان ها و انجام کشیک و نظارت مستمر 
- شناسایی متخلفین در امر چاههای غیر مجاز و متخلفین در بحث برداشتهای بیش از حد مجاز و برخورد قانونی با این موارد و معرفی به دادگاههای مربوطه
- شرکت در جلسات شهرستانها
- صدور مجوز برداشت از مصالح و نظارت بر برداشت مصالح رودخانه ای
- صدور مجوز عقد قرارداد با شرکتهای حفار
- نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی شهرستان مربوطه
-بررسی و پیشنهاد اجرای طرحهای عمرانی در محدوده شهرستان

 

تماس با ما

آدرس : تاکستان -خیابان امام خمینی- خیابان شهید آیت ا... غفاری 

تلفن مستقیم : 35222169 -028

نمابر : 35222169 -028

 بازدید:2669
آخرین به روزرسانی: 1396/11/01

« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای قزوین است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا